NEO Πρόγραμμα Επιμόρφωσης
«Ψυχολογικές Προσεγγίσεις του Παιδικού Σχεδίου»
(Οκτώβριος 2023 - Νοέμβριος 2023)
Δυνατότητα Δωρεάν Παρακολούθησης

• Έναρξη προγράμματος: 16 Οκτωβρίου 2023
• Λήξη προγράμματος: 20 Νοεμβρίου 2023
• Ώρες επιμόρφωσης: 50 (1.7 ECTS)
• Επιστημονικά υπεύθυνος: Αναστάσιος Μικρόπουλος, Καθηγητής, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
• Ακαδημαϊκά υπεύθυνη: Πλουσία Μισαηλίδη, Καθηγήτρια, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
• Έναρξη εγγραφών: 18 Σεπτεμβρίου 2023
• Λήξη εγγραφών: 6 Νοεμβρίου 2023
ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ
• Κόστος υποβολής αίτησης για λήψη πιστοποιητικού επιμόρφωσης: 30 ευρώ (€)
• Προθεσμία υποβολής αίτησης λήψης πιστοποιητικού: 20 Νοεμβρίου 2023
4 9 2023 Mikropoulos paidiko sxedio

Ξεκινά στο Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης: «Ψυχολογικές Προσεγγίσεις του Παιδικού Σχεδίου». Το πρόγραμμα υλοποιείται με βιντεοδιαλέξεις (MOOCs) σε μία καινοτόμα πλατφόρμα μάθησης με διαδραστικό περιεχόμενο (βιντεοδιαλέξεις, quiz, δραστηριότητες, λειτουργία forum, σημειώσεις κ.ά.).

Το μάθημα αποτελεί εισαγωγή στις κυριότερες έννοιες, θεωρητικές προσεγγίσεις και μελέτες στο χώρο της σχεδιαστικής ανάπτυξης των παιδιών. Μέσα από το μάθημα οι εκπαιδευόμενοι θα κατανοήσουν τα βασικά επιτεύγματα των παιδιών στις διάφορες περιόδους της σχεδιαστικής ανάπτυξης, θα εξοικειωθούν με τις κλασικές και σύγχρονες ψυχολογικές θεωρίες για την ανάπτυξη της σχεδιαστικής ικανότητας, θα κατανοήσουν την εκφραστική διάσταση των παιδικών σχεδίων, κ.α.

Σε κάθε ενδιαφερόμενο.
Ενδεικτικά, απευθύνεται σε:
• Σε φοιτητές και φοιτήτριες Τμημάτων Ψυχολογίας, Παιδαγωγικών Τμημάτων και Τμημάτων Αγωγής και Φροντίδας στην πρώτη Παιδική ηλικία, Τμημάτων Κοινωνικής Εργασίας κ.ά.
• Σε ψυχολόγους, εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, κοινωνικούς λειτουργούς και άλλους επαγγελματίες που ασχολούνται με παιδιά
• Σε γονείς ή οποιονδήποτε άλλο ενδιαφέρεται να μάθει να αποκρυπτογραφεί το νόημα των παιδικών σχεδίων.

1η ενότητα: Εισαγωγή στην Ψυχολογία του Παιδικού Σχεδίου – Στάδια και Θεωρητικές Προσεγγίσεις
Διδάσκουσα: Πλουσία Μισαηλίδη, Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
1.1 Η σημασία της μελέτης των παιδικών σχεδίων
1.2 Τα στάδια της σχεδιαστικής ανάπτυξης - Μέρος 1
1.3 Τα στάδια της σχεδιαστικής ανάπτυξης - Μέρος 2
1.4 Ερμηνευτικές προσεγγίσεις του Παιδικού Σχεδίου

2η ενότητα: Η ανθρώπινη φιγούρα στα σχέδια των παιδιών
Διδάσκουσα: Πλουσία Μισαηλίδη, Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
2.1 Οι πρώτες απόπειρες σχεδίασης του ανθρώπου
2.2 Η τυπική ανθρώπινη φιγούρα
2.3 Τα χαρακτηριστικά της ανθρώπινης φιγούρας

3η ενότητα: Συναίσθημα και σχέδιο: Εκφραστικές τεχνικές απόδοσης/έκφρασης του συναισθήματος στα παιδικά σχέδια
Διδάσκουσες: Πλουσία Μισαηλίδη, Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων & Φωτεινή Μπονώτη Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
3.1 Το παιδικό σχέδιο ως μέσο έκφρασης του συναισθήματος
3.2 Σχεδιαστικές τεχνικές της έκφρασης των συναισθημάτων
3.3 Τεχνικές περιεχομένου και Αφηρημένες τεχνικές στα παιδικά σχέδια
3.4 Έκφραση σύνθετων συναισθημάτων στα παιδικά σχέδια

4η ενότητα: Το σχέδιο ως μέσο αξιολόγησης της νοημοσύνης και της προσωπικότητας του παιδιού
Διδάσκουσα: Φωτεινή Μπονώτη Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
4.1 To σχέδιο ως μέσο αξιολόγησης της νοημοσύνης του παιδιού
4.2 Το σχέδιο ως μέσο αξιολόγησης της προσωπικότητας του παιδιού
4.3 Το σχέδιο ως μέσω επικοινωνίας με τα παιδιά
5η ενότητα: Ατομικές διαφορές στη σχεδιαστική ανάπτυξη
Διδάσκουσα: Φωτεινή Μπονώτη Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
5.1 Τα σχέδια των παιδιών με νοητική αναπηρία
5.2 Τα σχέδια παιδιών με Διάχυτες Αναπτυξιακές Διαταραχές
5.3 Τα σχέδια παιδιών με ΔΕΠΥ (Ελλειμματική προσοχή/Υπερκινητικότητα) και των παιδιών με Οπτική Αναπηρία

Η υποβολή της αίτησης μπορεί να πραγματοποιηθεί μέχρι την ολοκλήρωση του μαθήματος, δηλαδή μέχρι τις 20 Νοεμβρίου 2023.

Οδηγός Σπουδών
Για να κατεβάσετε τον Οδηγό Σπουδών, πατήστε ΕΔΩ

Εγγραφές
Οι εγγραφές και η υλοποίηση του προγράμματος θα πραγματοποιηθεί μέσω της σελίδας: https://coursity.gr/courses/course-v1:UOI+ChildDrawings+2023_T1/about