Πρόγραμμα Επιμόρφωσης  «Η Φιλοσοφία των Ηθικών Διλημμάτων»
(Φεβρουάριος-Απρίλιος 2024)

• Έναρξη προγράμματος: 19 Φεβρουαρίου 2024
• Λήξη προγράμματος: 1 Απριλίου 2024
• Ώρες επιμόρφωσης: 60 (2 ECTS)
• Επιστημονικά & Ακαδημαϊκά υπεύθυνος: Δρ. Παναγιώτης Ι. Ηλιόπουλος, Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό, Τμήμα Φιλοσοφίας, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
• Έναρξη εγγραφών: 29 Ιανουαρίου 2024
• Λήξη εγγραφών: 11 Μαρτίου 2024 (έως το τέλος της 3ης εβδομάδας του μαθήματος)
• ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ
• Κόστος υποβολής αίτησης για λήψη πιστοποιητικού επιμόρφωσης: 30 ευρώ (€)
• Προθεσμία υποβολής αίτησης λήψης πιστοποιητικού: 1 Απριλίου 2024

25 1 24 Iliopoulos flyer

Ξεκινά στο Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων ο νέος κύκλος του Προγράμματος Επιμόρφωσης με τίτλο «Η Φιλοσοφία των Ηθικών Διλημμάτων». Το πρόγραμμα υλοποιείται με βιντεοδιαλέξεις σε μία καινοτόμα πλατφόρμα μάθησης με διαδραστικό περιεχόμενο (βιντεοδιαλέξεις, quiz, δραστηριότητες, λειτουργία forum, σημειώσεις κ.ά.).

Η ηθική αποτελεί εκείνο τον κλάδο της φιλοσοφίας που επιχειρεί να απαντήσει σε βασικά ερωτήματα που σχετίζονται με την πρακτική διάσταση του ανθρώπινου βίου και τα καθημερινά διλήμματα που ανακύπτουν σε αυτόν, αποτελώντας μέρος της πρακτικής φιλοσοφίας. Στο μάθημα θα δοθεί έμφαση στις τελεολογικές, δεοντοκρατικές και αρετοκρατικές θεωρίες καθώς και στα κριτήρια ηθικής δράσης που η καθεμιά περιλαμβάνει.

Σε κάθε ενδιαφερόμενο.
Ενδεικτικά, απευθύνεται σε:
• Εκπαιδευτικούς και Στελέχη εκπαίδευσης
• Φοιτητές όλων των ειδικοτήτων
• Γιατρούς, Νοσηλευτές
• Στρατιωτικούς, Αστυνομικούς, σε όσους υπηρετούν στα Σώματα Ασφαλείας
• Νομικούς, Δικηγόρους, Δικαστές
• Ιερωμένους
• Ψυχολόγους και εργαζόμενους σε δομές ψυχικής υγείας
• Μηχανικούς
• Όσους ασχολούνται με τη διοίκηση επιχειρήσεων, Οικονομολόγους, Χρηματιστές
• Κάθε επαγγελματία ή ιδιώτη που επιθυμεί να έχει γνώση για τους τρόπους επίλυσης των ηθικών διλημμάτων.

1η ενότητα: Εισαγωγικά - Εννοιολογικές αποσαφηνίσεις
2η ενότητα: Οι βασικές ηθικές θεωρίες: Δεοντοκρατία, Αρετοκρατία, Συνεπειοκρατία, Συμβολαιοκρατία
3η ενότητα: Η θρησκεία, η επικοινωνία και τα γλωσσικά διλήμματα στην ηθική καθημερινότητα
4η ενότητα: Οι πρακτικές εφαρμογές της ηθικής φιλοσοφίας και η αποφυγή των ηθικών πλανών
5η ενότητα: Ηθική διαχείριση του βίου και λήψη αποφάσεων
6η ενότητα: Το ερώτημα της ευτυχίας ως το κατεξοχήν ηθικό δίλημμα

Διδάσκων: Παναγιώτης Ι. Ηλιόπουλος, ΕΔΙΠ, Τμήμα Φιλοσοφίας, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Η υποβολή της αίτησης μπορεί να πραγματοποιηθεί μέχρι την ολοκλήρωση του μαθήματος, δηλαδή μέχρι τις 1 Απριλίου 2024.

Αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στον Οδηγό Σπουδών. Μπορείτε να κατεβάσετε τον Οδηγό Σπουδών, πατώντας ΕΔΩ.

Οι εγγραφές και η υλοποίηση του προγράμματος θα πραγματοποιηθεί μέσω της σελίδας: https://coursity.gr/courses/course-v1:UOI+EthDilemmas+2024_T1/about

Βίντεο προώθησης: https://youtu.be/-2IsYxKCAZ4