Πρόγραμμα Επιμόρφωσης «Εκπαιδευτική ηγεσία»
(Φεβρουάριος-Απρίλιος 2024)

• Έναρξη προγράμματος: 19 Φεβρουαρίου 2024
• Λήξη προγράμματος: 8 Απριλίου 2024
• Ώρες επιμόρφωσης: 70 (2.3 ECTS)
• Επιστημονικά & Ακαδημαϊκά υπεύθυνη: Μαρία Λιακοπούλου, Επίκουρη Καθηγήτρια, ΠΤΔΕ, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
• Έναρξη εγγραφών: 29 Ιανουαρίου 2024
• Λήξη εγγραφών: 11 Μαρτίου 2024 (έως το τέλος της 3ης εβδομάδας του μαθήματος)
• Δωρεάν παρακολούθηση
• Κόστος υποβολής αίτησης για λήψη πιστοποιητικού επιμόρφωσης: 40 ευρώ (€)
• Προθεσμία υποβολής αίτησης λήψης πιστοποιητικού: 8 Απριλίου 2024

25 1 2024 Liakopoulou flyer

Ξεκινά στο Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων ο νέος κύκλος του Προγράμματος Επιμόρφωσης: «Εκπαιδευτική ηγεσία». Το πρόγραμμα υλοποιείται με βιντεοδιαλέξεις σε μία καινοτόμα πλατφόρμα μάθησης με διαδραστικό περιεχόμενο (βιντεοδιαλέξεις, quiz, δραστηριότητες, λειτουργία forum, σημειώσεις κ.ά.).
• Αποκλειστικά ασύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία.
• Πιστοποιητικό επιμόρφωσης από Δημόσιο Πανεπιστήμιο (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων).

Σε κάθε ενδιαφερόμενο.
Ενδεικτικά, απευθύνεται σε:
• Εκπαιδευτικούς γενικής και ειδικής εκπαίδευσης κάθε ειδικότητας.
• Στελέχη διοίκησης της εκπαίδευσης.
• Όσους δραστηριοποιούνται σε οποιοδήποτε εκπαιδευτικό φορέα.
• Φοιτητές σχολών συναφούς αντικειμένου.

Στόχος προγράμματος
Από τις αρχές του 20ου αιώνα έχει αρχίσει να απασχολεί το ζήτημα της εκπαιδευτικής ηγεσίας, δεδομένου ότι το έργο που έχει να επιτελέσει τόσο το εκπαιδευτικό σύστημα όσο και η κάθε σχολική μονάδα γίνεται όλο και πιο πολύπλοκο, ενώ οι κοινωνίες αναμένουν όλο και περισσότερα από την εκπαίδευση. Σήμερα, η εκπαιδευτική ηγεσία είναι συνδεδεμένη άρρηκτα με την αποτελεσματικότητα του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου. Η συνθήκη αυτή καθιστά εκ των ων ουκ άνευ την εκπαιδευτική ηγεσία βάσει ενός θεωρητικού πλαισίου και κάποιων βασικών αρχών. Στο πλαίσιο και στις αρχές αυτές εστιάζει το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

1η ενότητα: Εκπαιδευτική διοίκηση
2η ενότητα: Εκπαιδευτική ηγεσία
3η ενότητα: Αποτελεσματικότητα & ηγεσία
4η ενότητα: Κουλτούρα και κλίμα του σχολείου
5η ενότητα: Λήψη αποφάσεων
6η ενότητα: Προγραμματισμός εκπαιδευτικού έργου και αυτοαξιολόγηση
7η ενότητα: Ηγεσία και επαγγελματική ανάπτυξη

Διδάσκουσα: Μαρία Λιακοπούλου, Επίκουρη Καθηγήτρια ΠΤΔΕ, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
Η υποβολή της αίτησης μπορεί να πραγματοποιηθεί μέχρι την ολοκλήρωση του μαθήματος, δηλαδή μέχρι τις 8 Απριλίου 2024.

Αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στον Οδηγό Σπουδών, πατώντας ΕΔΩ.
Οι εγγραφές και η υλοποίηση του προγράμματος θα πραγματοποιηθεί μέσω της σελίδας: https://coursity.gr/courses/course-v1:UOI+EduLeadership+2024_T1/about