ΝΕΟ Πρόγραμμα Επιμόρφωσης με τίτλο

Έναρξη προγράμματος: 22 Απριλίου 2024
• Λήξη προγράμματος: 3 Ιουνίου 2024
• Ώρες επιμόρφωσης: 60 (2 ECTS)
• Επιστημονικά & Ακαδημαϊκά υπεύθυνος: Αναστάσιος Μικρόπουλος, Καθηγητής, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
• Έναρξη εγγραφών: 12 Απριλίου 2024
• Λήξη εγγραφών: 13 Μαΐου 2024 (έως το τέλος της 3ης εβδομάδας του μαθήματος)
ΔΩΡΕΑΝ παρακολούθηση και λήψη Πιστοποιητικού επιμόρφωσης με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος

PAFSE

Ξεκινά στο Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων το νέο Πρόγραμμα  Επιμόρφωσης: «Σχεδίαση μαθησιακών περιβαλλόντων για τη δημόσια υγεία με την υποστήριξη της ψηφιακής τεχνολογίας». Το πρόγραμμα υλοποιείται με βιντεοδιαλέξεις σε μία καινοτόμα πλατφόρμα μάθησης με διαδραστικό περιεχόμενο (βιντεοδιαλέξεις, quiz, δραστηριότητες, λειτουργία forum κ.ά.).
Το μάθημα αφορά στην εκπαίδευση σε πεδία STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) σχετικά με θέματα δημόσιας υγείας μέσω διδακτικών μεθόδων που βασίζονται σε γνωστικές και κοινωνιογνωστικές θεωρίες μάθησης με την υποστήριξη της ψηφιακής τεχνολογίας. Απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων.

Σκοπός του μαθήματος είναι να εντρυφήσουν οι εκπαιδευτικοί σε θέματα διδακτικής και διδασκαλίας Φυσικών Επιστημών, μαθητοκεντρικής μάθησης με διερεύνηση και ανάπτυξη project, να αναπτύξουν δεξιότητες χειρισμού του ευρωπαϊκού αποθετηρίου ψηφιακών εκπαιδευτικών πόρων Photodentro PAFSE και μαθησιακών αντικειμένων και της ευρωπαϊκής εκπαιδευτικής πλατφόρμας e-me, να εφαρμόσουν τις μεθόδους και το εκπαιδευτικό υλικό για την υλοποίηση εκπαιδευτικών σεναρίων σε θέματα που αναφέρονται σε επιδημίες και πανδημίες, μέτρα πρόληψης και προστασίας, επιστημονικό εγγραμματισμό και παραπληροφόρηση, δημόσια υγεία.

Οι μαθητές γίνονται ερευνητές, επιστήμονες, πραγματεύονται θέματα δημόσιας υγείας σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, γονείς, και άλλους κοινωνικούς εταίρους.

Τα σενάρια που πραγματεύεται το μάθημα είναι «H μαθηματική μοντελοποίηση των επιδημιών και η σημασία των μη φαρμακευτικών παρεμβάσεων», «Κοινωνικές διαστάσεις της υγείας κατά τη διάρκεια μιας επιδημικής ή πανδημικής έξαρσης», Εκπαιδευτικό σενάριο «Γνωστικοί και κοινωνικοί παράγοντες για την υγεία στη διάρκεια μιας επιδημίας / πανδημίας για μαθητές με νοητική αναπηρία», «Λειτουργία των εμβολίων, διστακτικότητα απέναντι στον εμβολιασμό και παραπληροφόρηση».

• Σε εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων.

1η ενότητα: «Συμπράξεις για την Εκπαίδευση στις Φυσικές Επιστήμες»: τεχνολογικές και παιδαγωγικές προσεγγίσεις
2η ενότητα: «Ομαδοσυνεργατικές διδακτικές τεχνικές και ψηφιακή τεχνολογία»
3η ενότητα: «Η ψηφιακή εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me: Παιδαγωγικές και σχεδιαστικές αρχές και τρέχουσα λειτουργικότητα / Φωτόδεντρο PAFSE»
4η ενότητα: «Περιγραφική και επαγωγική στατιστική στο πλαίσιο του έργου PAFSE»
5η ενότητα: «Προτάσεις για τη διδασκαλία της Βιολογίας»
6η ενότητα: «Εκπαιδευτικά σενάρια PAFSE»
Διδάσκοντες:
Ιωάννα Μπέλλου, ΕΔΙΠ Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
Δρ. Ελίνα Μεγάλου, Διευθύντρια Δ/νσης Εκπαιδευτικών Τεχνολογιών, Επιμόρφωσης και Πιστοποίησης ΙΤΥΕ ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ, Υπεύθυνη πλατφόρμας e-me
Δημήτρης Μαυρίδης, Αν. Καθηγητής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
Ν. Καψαλά, Δρ. Διδακτικής της Βιολογίας, Α. Γαλάνη Αν. Καθηγήτρια ΕΚΠΑ, Ε. Μαυρικάκη, Καθηγήτρια ΕΚΠΑ
Δημήτρης Χαλκίδης, MEd, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
Γεωργία Ιατράκη, Ph.D., Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
Αικατερίνη Τάτση, Φυσικός, MSc, PhD, Διευθύντρια Αρσακείου Γυμνασίου Ιωαννίνων
Ελισάβετ Μαρκατζίνου, Βιολόγος, PhD, Εκπαιδευτικός Αρσακείου Γυμνασίου-Λυκείου Ιωαννίνων
Δωρεάν παρακολούθηση: Έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε το μάθημα δωρεάν. Με αυτή την επιλογή προσφέρεται πρόσβαση σε όλο το υλικό του μαθήματος (βιντεοδιαλέξεις, ασκήσεις) και το forum.
Δωρεάν δυνατότητα απόκτησης Πιστοποιητικού Επιμόρφωσης: Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος λαμβάνετε Πιστοποιητικό Επιμόρφωσης από το Κέντρο Επιμόρφωσης και Δια Βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στον Οδηγό Σπουδών.

Οι εγγραφές και η υλοποίηση του προγράμματος θα πραγματοποιηθεί μέσω της σελίδας: