Πρόγραμμα Επιμόρφωσης με τίτλο «Παιδαγωγικές προσεγγίσεις στην Εκπαίδευση STE[A]M»
Μάιος 2024 – Ιούνιος 2024

• Έναρξη προγράμματος: 13 Μαΐου 2024
• Λήξη προγράμματος: 17 Ιουνίου 2024
• Ώρες επιμόρφωσης: 50 (1.7 ECTS)
• Επιστημονικά & Ακαδημαϊκά υπεύθυνος: Αναστάσιος Μικρόπουλος, Καθηγητής, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
• Έναρξη εγγραφών: 22 Απριλίου 2024
• Λήξη εγγραφών: 3 Ιουνίου 2024 (έως το τέλος της 3ης εβδομάδας του μαθήματος)
• ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ
• Κόστος υποβολής αίτησης για λήψη πιστοποιητικού επιμόρφωσης: 60 ευρώ (€)
• Προθεσμία υποβολής αίτησης λήψης πιστοποιητικού: 17 Ιουνίου 2024 2024 (έως το τέλος του μαθήματος)

19 4 2024 STEAM

Ξεκινά στο Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων το νέο Πρόγραμμα Επιμόρφωσης: «Παιδαγωγικές προσεγγίσεις στην Εκπαίδευση STE[A]M». Το πρόγραμμα υλοποιείται με βιντεοδιαλέξεις (MOOCs) σε μία καινοτόμα πλατφόρμα μάθησης με διαδραστικό περιεχόμενο (βιντεοδιαλέξεις, quiz, δραστηριότητες, λειτουργία forum κ.ά.).

Στο μάθημα: «Παιδαγωγικές προσεγγίσεις στην Εκπαίδευση STE[A]M» παρουσιάζονται οι λόγοι ανάπτυξης της εκπαίδευσης στα πεδία STEM καθώς και της εμφάνισης της ολοκληρωμένης εκπαίδευσης STEM και STEAM. Αποσαφηνίζεται ο ρόλος των συνιστωσών της εκπαίδευσης STE[A]M, δηλαδή των Φυσικών Επιστημών (Science), της Τεχνολογίας (Technology), της Μηχανικής (Engineering), των Τεχνών (Arts), και των Μαθηματικών (Mathematics). Επισημαίνεται ο σκοπός της προσέγγισης STE[A]M στην ανάπτυξη γνωστικών, συναισθηματικών, και ψυχοκινητικών δεξιοτήτων υψηλού επιπέδου μέσα από την αντιμετώπιση προβλημάτων και καταστάσεων του πραγματικού κόσμου.
Δίνεται έμφαση στις θεωρητικές προσεγγίσεις της εκπαίδευσης STE[A]M με στόχο τη σχεδίαση και ανάπτυξη εκπαιδευτικών σεναρίων. Παρουσιάζεται ένα πρότυπο ανάπτυξης εκπαιδευτικών σεναρίων STE[A]M και η εφαρμογή του με ένα συγκεκριμένο παράδειγμα.

Σε κάθε ενδιαφερόμενο. Ενδεικτικά, απευθύνεται σε:
• •Σε φοιτητές Α, Β, Γ κύκλου σπουδών.
• •Σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης.
• •Σε ερευνητές της εκπαίδευσης.

1η ενότητα: Η εμφάνιση του όρου STEM
2η ενότητα: Η διαδρομή προς την ολοκληρωμένη εκπαίδευση STE[Α]M
3η ενότητα: Παιδαγωγικές προσεγγίσεις στην εκπαίδευση STE[A]M
4η ενότητα: Πλαίσιο εκπαιδευτικού σεναρίου STE[A]M
5η ενότητα: Παράδειγμα ανάπτυξης θέματος με την προσέγγιση STE[A]M

Διδάσκων: Αναστάσιος Μικρόπουλος, Καθηγητής, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
Η υποβολή της αίτησης μπορεί να πραγματοποιηθεί μέχρι την ολοκλήρωση του μαθήματος, δηλαδή μέχρι τις 17 Ιουνίου 2024.

Αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στον Οδηγό Σπουδών.
Οι εγγραφές και η υλοποίηση του προγράμματος θα πραγματοποιηθεί μέσω της σελίδας: https://coursity.gr/courses/course-v1:UOI+STEAM+2024_T1/about